رکاد بهترین هنرستان کار و دانش مشهد

بهترین هنرستان های کار و دانش مشهد

زمان مطالعه: 4 دقیقه

مهارت‌آموزی از مزایای مهم تحصیل در هنرستان است. از همین‌رو آشنایی با بهترین هنرستان های کار و دانش مشهد کمک زیادی به موفقیت شغلی نوجوانان و جوانان می‌کند. یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های هر فرد برای آیندۀ خود، انتخاب رشته در پایه متوسطه دوم (یا همان نهم به دهم) است.

دانش‌آموزان با توجه‌ به علاقه و سابقۀ تحصیلی، برای ادامه تحصیل باید یکی از سه‌شاخه نظری، فنی‌و‌حرفه‌ای و کار و دانش را انتخاب کنند. بیشتر دانش‌آموزان قبل از انتخاب رشته باید اطلاعات کافی درباره تفاوت‌های دبیرستان با هنرستان را به‌دست آورند تا امکان انتخاب درست مبتنی بر علایق و توانمندی‌های خودشان را داشته باشند.
همچنین داشتن اطلاعات کافی درباره تفاوت رشته‌های کاردانش با رشته‌های فنی و حرفه‌ای باعث می‌شود تا انتخاب درست‌تری داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم علاوه‌بر شرح تفاوت‌های رشته کار و دانش با رشته فنی و حرفه‌ای، لیستی از بهترین هنرستان های کار و دانش مشهد را به شما معرفی کنیم.

تفاوت رشته کاردانش با شاخه فنی‌وحرفه‌ای

رشته کار و دانش به دانش آموزان کمک می‌کند تا برای ورود به بازار کار آماده شوند. اکثر رشته‌های شاخه کار و دانش شامل دروس عملی و کاربردی هستند. از سویی دیگر، در رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای به دانش‌آموزان کمک می‌شود تا برای ادامه تحصیل در رشته‌های علمی کاربردی آماده شوند. این رشته‌ها شامل دروس نظری و عملی هستند.
دروس نظری در این رشته‌ها بیشتر به مباحث تئوری مرتبط با رشته‌های علمی کاربردی می‌پردازند. دروس عملی نیز به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا مهارت‌های عملی مرتبط با رشته‌های علمی کاربردی را کسب کنند.

دانش‌آموزان کاردانش با هدف ورود به بازار کار آموزش می‌بینند. امّا در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای در کنار درس‌های عملی، مباحث تئوری هم آموزش داده می‌شود تا دانش‌آموزان امکان ورود به دانشگاه را نیز داشته باشند. البته دانش آموزان کار و دانش نیز می‌توانند با گذراندن درس‌های تئوری، در کنکور مشترک با دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای شرکت کنند و وارد دانشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای شوند.

چرا هنرستان؟

برای انتخاب بهترین هنرستان های مشهد باید به اشتغال و آماده‌سازی جوانان برای ورود به بازار کار توجه داشت. هنرستان استارتاپی رکاد تلاش دارد تا با کمک گرفتن از کارآفرینان و مدیران کسب و کارهای آنلاین و موفق مشهدی به دانش‌آموزان رویکرد مشخصی برای مسیبر شغلی آینده دانش‌آموز شکل گیرد.

هم‌اکنون اشتغال جوانان از موضوعات مهمی است که باید در کنار تحصیل به آن توجه شود. جوانان هنرستانی باید آموزش‌های لازم در زمینه‌های کارآفرینی، دیجیتال مارکتنگ، تولید محتوای دیجیتال، اصول بازاریابی، مدیریت کسب و کار، فریلنسری و… را دریافت کنند تا امکان اشتغال سریع را بعد از فارغ‌التحصیلی داشته باشند. اتفاقی که هنرستان استارتاپی رکاد به‌عنوان یکی از بهترین هنرستان‌های کاردانش مشهد به دنبال رقم زدن آن است.

رشته‌های موجود در بهترین هنرستان های کار و دانش مشهد

رکاد بهترین هنرستان کار و دانش مشهد

رشته‌های کار و دانش، برای تربیت افراد متخصص برای ورود به بازارکار ایجاد شده است. این رشته‌ها با هدف ارتقا مهارت های شخص برای ورود به بازارکار ایجاد شده اند. رشته‌های کار و دانش به چهار دستۀ هنر، صنعت، کشاورزی و خدمات تقسیم می‌شوند. در رکاد به‌عنوان یکی از بهترین هنرستان‌های کار و دانش مشهد دو رشته تصویرسازی کامپیوتری و توسعه‌دهنده پایگاه‌های اینترنتی برای ادامه تحصیل وجود دارند.

دانش‌آموزان هنرستان رکاد با تحصیل در رشته تصویرسازی رایانه‌ای مباحثی در زمینه گرافیک، انیمیشن‌سازی، تدوین ویدئو، تولید محتواهای بصری و… را آموزش می‌بینند. از سویی دیگر دانش‌آموزانی که وارد رشته توسعه‌دهنده پایگاه‌های اینترنتی می‌شوند مفاهیمی درباره طراحی سایت و برنامه‌نویسی را یاد گرفته تا امکان استفاده از فرصت‌های اشتغال در بازار کار را داشته باشند.

شرایط ورود به رشته‌های بهترین هنرستان های کار و دانش مشهد

علاقه و انگیزه مهمترین مولفه‌ها برای ورود به هنرستان است. زیرا دانش‌آموزان هنرستانی باید تلاش و پشتکار کافی را برای یادگیری مباحث عملی و کاربردی داشته باشند. در هنرستان رکاد با برگزاری آزمون‌های رغبت‌سنجی تلاش می‌شود تا راهنمایی درستی برای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان به رشته‌های کار و دانش صورت پذیرد. برگزاری جلسات مصاحبه حضوری و مشاوره تحصیلی از دیگر مزایای رکاد به‌عنوان بهترین هنرستان کار و دانش در مشهد است. شرایط عمومی برای ورود به رشته‌های مختلف شاخه کار و دانش عبارت‌اند از:

  • حداقل معدل موردنیاز برای ورود به رشته کاردانش، 12 است؛
  • حداقل نمره موردنیاز برای ورود به شاخه هنر: درس فناوری: 12، درس هنر: 12 و درس ریاضی: 10؛
  • حداقل نمره موردنیاز برای ورود به شاخه صنعت: درس فناوری: 12، درس هنر: 10 و درس ریاضی: 10؛
  • حداقل نمره مورد نیاز برای ورود به شاخه خدمات: درس فناوری: 12، درس هنر: 12 و درس ریاضی: 10؛
  • حداقل نمره مورد نیاز برای ورود به شاخه کشاورزی: درس فناوری: 12، درس هنر: 10 و درس علوم: 10؛

لیست بهترین هنرستان های کاردانش مشهد

هنرستان‌ها به چهار دسته دولتی، هیت امنایی، نمونه دولتی و غیردولتی تقسیم می‌شوند. هنرستان های دولتی دارای فضای بزرگتری نسبت به بقیه هنرستان‌ها هستند، همچنین گنجایش بیشتری برای پذیرش دانش‌آموزان دارند ولی  هنرستان‌های هیات امنایی دارای فضای کوچکتر اما امکانات بیشتری هستند.

هنرستان‌های غیردولتی نیز از امکانات ویژه‌ای برخوردارند و تلاش دارند تا در کنار مباحث و سرفصل‌های مصوب آموزش و پرورش به ارائه آموزش‌های کاربردی مورد نیاز در بازار کار بپردازند تا هنرآموزان در طی دوران تحصیل یا بعد از فارغ‌التحصیلی امکان اشتغال سریع یا راه‌اندازی کسب و کار شخصی را داشته باشند.

هنرستان استارتاپی رکاد تلاش دارد تا با فراهم کردن امکانات ویژه و ارائه مباحث علمی روز به دانش‌آموزان مستعد آن‌ها را برای ورود به بازار کار آماده سازد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۰۵۱-۳۷۲۶۹۷۰۰۰۹۰۲۱۶۰۰۹۳۳ تماس بگیرید تا مشاوران راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

سخن پایانی

بهترین هنرستان های مشهد در دو شاخه فنی‌وحرفه‌ای یا کار و دانش فعال هستند. در هنرستان های کار و دانش تلاش می‌شود تا مباث عملی و کاربردی به دانش‌آموزان تدریس شود تا آن‌ها آمادگی بیشتری برای ورود به بازار کار را داشته باشند. رکاد به‌هنوان یکی از بهترین هنرستان های کار و دانش مشهد آمادگی پذیرش دانش‌آموزان را در دو رشته تصویرسازی رایانه‌ای و توسعه‌دهنده پایگاه‌های اینترنتی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی از مشاوران آموزشی با ما تماس بگیرید.