هنرستان یا دبیرستان

هنرستان یا دبیرستان؟

بسیاری از دانش‌آموزان و خانواده‌های‌شان برای انتخاب هنرستان یا دبیرستان دچار تردید می‌شوند. انتخاب رشته همیشه اهمیتی بالا برای آینده نوجوانان داشته، که نمی‌توان به‌راحتی و بدون تحقیق از این انتخاب گذشت، زیرا به‌نوعی آینده فرد به این انتخاب بستگی دارد.

هنرستان با دبیرستان چه تفاوتی دارد؟

هنرستان یا دبیرستان دو نوع متفاوت از مؤسسات آموزشی هستند. هنرستان‌‌ها مدارس تخصصی هستند که بر آموزش دانش آموزان در یک رشته تحصیلی خاص مانند کامپیوتر، الکترونیک، هنرهای تجسمی، تربیت‌بدنی و… تمرکز دارند. تنوع رشته‌های هنرستان بسیاری زیاد است و امکان انتخاب‌های متنوعی را براساس سلایق کپگوناگون به‌وجود می‌آورد. از سویی دیگر دبیرستان‌ها آموزش‌های مبتنی بر علوم نظری را ارائه می‌دهند که برای ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف در دانشگاه‌ها ضروری هستند.

به طور کلی نمی‌توان بین این دو گزینه یکی را بر دیگری برتری داد و باید هر فرد با توجه به شرایط و علایق خود بهترین گزینه را بسنجد، اما از آن جایی در ایران در دید عموم جامعه، اطلاعات زیادی درباره هنرستان وجود ندارد، ما در ادامه قصد داریم بیش‌تر از هنرستان بگوییم و تصمیم‌گیری را به شما بسپاریم که برای ادامه تحصیل هنرستان یا دبیرستان را انتخاب کنید.

مزایای تحصیل در هنرستان

تحصیل در هنرستان مزایای زیادی را برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کند:

1- آموزش تخصصی

هنرستان یا دبیرستان هردو آموزش های تخصصی‌ را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند، اما در هنرستان‌ها در یک رشته تخصصی و مهارتی، آموزش‌ها به‌صورت عملی به هنرآموزان انتقال می‌یابد تا امکان ورود آن‌ها به بازارکار به‌عنوان متخصص یا تکنسین در آن رشته وجود داشته باشد. از آنجایی که امروزه بیش از پیش مسئله مهارت و اهمیت آن پررنگ شده پس نمی‌توان منکر اهمیت مهارت‌آموزی برای آینده شغلی نوجوانان هم شد.

2- تنوع رشته‌های مهارتی هنرستان

مهمترین تفاوت تحصیل در هنرستان یا دبیرستان، تنوع رشته‌ها است. در هنرستان‌ها تنوع رشته‌ها بسیار بالا است که در ادامه مقاله به تفصیل درباره آن صحبت می‌کنیم

3- فرصت‌های شبکه‌سازی

هنرستان‌ها اغلب ارتباطات قوی با متخصصان، کارآفرینان و فعالان صنعتی در زمینه‌های مختلف دارند که فرصتی ارزشمند برای شبکه‌سازی هنرآموزان و افزایش شانس استخدام یا کارآفرینی می‌شوند.

4- فرصت‌های عملی

هنرستان‌ها فرصت‌های کار عملی و تجربه کردن بسیاری را برای دانش‌آموزان فراهم می‌آورند که این مورد از جمله مزایای هنرستان نسبت به دبیرستان است که به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا تجربه کسب کنند، حرفه بیاموزند و با رزومه‌ای قدرتمند به سمت آینده شغلی خود بروند.

5- آمادگی برای ورود به یک حرفه مشخص در هنرستان‌ها

هنرستان‌ها اغلب به دنبال آماده‌‎سازی دانش‌آموزان برای ورود به یک حرفه در رشته انتخابی خود هستند. مشخص بودن مسیر شغلی برای دانش‌آموزان هنرستانی کمک زیادی به اشتغال سریعتر آنان خواهد کرد. در هنرستان، دانش‌آموز با گذراندن واحد کارورزی، آمادگی بیش‌تری برای ورود به بازار کار خواهد داشت. در بسیاری از اوقات دانش‌آموزان هنرستانی حتی قبل از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار می‌شوند. همین موضوع باعث شده تا هنرستان‌های موفق نقش بسیار مهمی در کاهش بیکاری و افزایش اشتغال‌زایی داشته باشند.

چگونه بین هنرستان یا دبیرستان انتخاب انجام دهیم؟

همیشه انتخاب رشته در مقطع متوسطه دوم از موضوعات مهم برای آینده نوجوانان محسوب می‌شده است. هنرستان یا دبیرستان یک انتخاب مهم و سرنوشت‌ساز برای دانش‌آموز محسوب می‌شود. این انتخاب به علایق، اهداف و آرزوهای شغلی دانش‌آموز بستگی دارد. اگر به هنر و کارهای عملی علاقه دارید، هنرستان برای شما مناسب‌تر است.

فاکتورهای مهم در انتخاب هنرستان یا دبیرستان

هنرستان‌ها آموزش‌های تخصصی در زمینه‌های هنر، علوم کامپیوتر، طراحی گرافیک، برنامه‌نویسی، الکترونیک و… را به علاقه‌مندان به‌صورت عملی تدریس می‌کنند. اما اگر به طیف وسیع‌تری از دروس مانند ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی و زبان‌ های خارجی علاقه دارید، دبیرستان انتخاب بهتری است. در اینجا چند فاکتور مهم وجود دارد که باید هنگام تصمیم‌گیری بین هنرستان یا دبیرستان در نظر بگیرید:

 • علایق شما: اگر به هنر علاقه دارید و می‌خواهید حرفه‌ای در زمینه‌های هنری، صنایع مختلف و… داشته باشید، هنرستان، انتخاب مناسبی برای شما است. هنرستان‌ها آموزش‌های فشرده‌ای را در زمینه‌های عملی رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید را ارائه می‌دهند و به شما در توسعه مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در رشته انتخابی‌تان کمک می‌کنند؛
 • اهداف شما: اگر شغلی خاصی در ذهن دارید، مانند تبدیل شدن به یک نوازنده، فیلم‌ساز یا تدوینگر حرفه‌ای، عکاس، طراح، گرافیست یا برنامه نویس، هنرستان بهترین انتخاب برای شما است. هنرستان‌ها آموزش‌های تخصصی ارائه می‌دهند که به شما در دستیابی به اهداف‌تان کمک کند و شما را برای حرفه‌ای در هنر آماده می‌کند؛
 • سبک یادگیری شما: اگر ترجیح می‌دهید یک تجربه یادگیری عملی‌تر و همه جانبه‌تر داشته باشید، قطعا هنرستان برای شما مناسب‌تر است. هنرستان‌ها آموزش‌های فشرده‌ای را ارائه می‌دهند که بر مهارت‌های عملی و تجربه دنیای واقعی متمرکز است؛
 • سوابق تحصیلی شما: دقت کنید که در این مورد بسیاری از افراد به صراحت می‌گویند که اگر سوابق تحصیلی قویی دارید، دبیرستان انتخاب بهتری است. اما این نگاه اشتباه و تک بعدی است که درباره این تصور عامه در جامعه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

به جای پیشنهادات کلیشه در انتخاب بین هنرستان یا دبیرستان، بیایید سال‌های تحصیلی گذشته را برای خودتان مرور کنید:
در چه درس‌هایی نتایج بهتری کسب کرده‌اید؟
اگر دانش اموزی بودید که حل مسائل ریاضی برای‌تان سخت و خسته کننده است، اگر خواندن دربارۀ تاریخ گذشته کشورتان برای‌تان جذاب نبوده، اگر کنجکاوی نسبت به زیست‌شناسی ندارید و در عوض برای رسیدن به زنگ ورزش، هنر و دروس عملی لحظه شماری می‌کردید، هنرستان بهترین انتخاب برای شما است.

بررسی رشته‌‌ها در هنرستان یا دبیرستان

رویدادهای استارتاپی در هنرستان رکاد
رویدادهای استارتاپی در هنرستان رکاد

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توان با توجه به آن بین انتخاب هنرستان یا دبیرستان تصمیم‌گیری کرد، بررسی رشته‌های موجود در هنرستان یا دبیرستان و مقایسه آن‌ها با یکدیگر است: از جمله رشته‌های مدارس هنرستان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • طراحی و دوخت؛
 • معماری داخلی؛
 • صنایع دستی؛
 • پویانمایی و انیمیشن؛
 • طراحی و دوخت؛
 • گرافیک؛
 • برنامه‌نویسی؛
 • توسعه پایگاه‌های اینترنتی؛
 • نقاشی؛
 • نوازندگی؛
 • نمایش؛
 • سینما؛
 • نقشه‌کشی؛
 • معماری؛
 • برق و الکترونیک؛
 • فیلمبرداری و عکاسی؛
 • تدوین ویدیو و تصویرسازی گرافیکی؛
 • مکانیک؛
 • معماری ساختمان؛
 • مواد و فرآوری و…

اما در رشته‌های دبیرستان در شاخه نظری تنها با سه رشته محدود روبه‌رو می‌شویم:

 • علوم تجربی؛
 • علوم انسانی؛
 • علوم ریاضی.

پس از انتخاب بین هنرستان یا دبیرستان، شما باید به سراغ انتخاب یکی از بهترین هنرستان‌ها بروید. با توجه به نکاتی که از هنرستان گفته شد واضح است که بحث مهارت آموزی و کارآفرینی اهمیت به سزایی در بررسی بین هنرستان یا دبیرستان دارد.

یکی از مدارسی که به‌عنوان اولین هنرستان استارتاپی کشور شناخته می‌شود، هنرستان رکاد است که رشته‌های متعددی دارد. از جمله رشته‌های این هنرستان می‌توان به این موارد اشاره کرد:

رشته توسعه‌دهنده پایگاه‌های اینترنتی رکاد

به‌طور کلی توسعه‌دهندگی وب، حرفه‌ای است که وب سایت‌ها را می سازد و نگهداری می‌کند. در واقع طراحان سایت، مسئول ایجاد وب سایت‌های بصری جذاب و کاربرپسند هستند. به‌طور معمول توسعه‌دهندگان وب در یکی از سه دسته زیر قرار می‌گیرند:

 1. توسعه‌دهندگان بک‌اند ( Back-end): ساختار وب سایت را ایجاد می کنند، کد می نویسند و کارکرد کد را تأیید می‌کنند؛
 2. توسعه‌دهندگان فرانت‌اند( Front-end): روی بخش بصری وب سایت کار می‌کنند. صفحاتی که بازدیدکنندگان می‌بینند و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند که به‌عنوان رابط کاربری (UI) نیز شناخته می‌شود؛
 3. فول استک (Full Stack): می‌توان گفت کار کردن به‌صورت حرفه‌ای روی هر دو سمت کاربر و سرویس‌دهنده که می‌تواند فرصت‌های بیش‌تری را هم فراهم ‌کند فول استک است.
  برای تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده وب، می‌توان مدرک علوم کامپیوتر یا رشته‌های مرتبط مانند طراحی وب، طراحی دیجیتال یا هنرهای گرافیک را دریافت کرد. کار درسی معمولاً می‌تواند شامل برنامه‌نویسی کامپیوتر، کدنویسی و طراحی گرافیک باشد.

رشته تصویرسازی کامپیوتری در هنرستان رکاد

تصویربرداری رایانه‌ای زمینه‌ای است که شامل استفاده از رایانه برای ایجاد، دستکاری و تجزیه و تحلیل تصاویر می‌شود.
گرایش‌های مختلفی وجود دارد که با تصویربرداری کامپیوتر مرتبط هستند، مانند عکاسی، فیلمبرداری، تدوین ویدیو، گرافیک کامپیوتری، انیمیشن‌سازی، طراحی لوگو و…

آشنایی با مباحث پایه‌ای در رشته تصویرسازی هنرستان رکاد، موجب خواهد شد تا زمینه‌های شغلی زیادی برای دانش‌آموزان فراهم شود و همچنین امکان ادامه تحصیل در سطوح بالاتر را داشته باشند. امروزه محتواهای تصویری، ویدیویی یا پادکست بخش مهمی از بازاریابی هر کسب و کاری را شکل می‌دهند. مهارت‌هایی که دانش‌آموزان رشته تصویرسازی هنرستان رکاد در آن مهارت خواهند داشت.

کلیشه‌های رایج درباره‌ی انتخاب بین هنرستان یا دبیرستان

یکی دیگر از مسائلی که مهم است صحبت درباره طرز تصور کلیشه‌ای است که دانش‌آموزانی که تحصیل بین هنرستان یا دبیرستان را انتخاب می‌کنند دارای سطح سواد متفاوتی هستند. این استدلال اشتباه است و بسیاری از دانش‌آموزان نخبه و توانمند که علاقه‌مند به مهارت‌آموزی و ورود سریع‌تر به بازار کار و درآمدزایی هستند، ترجیح می‌دهند تا هنرستان‌های کاردانش را انتخاب کنند تا فرصت بیشتری برای یادگیری موضوعات عملی داشته باشند.

طرز تفکر نادرستی که دانش‌آموزان هنرستانی نسبت به دبیرستانی‌ها از سطح علمی پایین‌تری برخوردارند باعث شده تا بسیاری از مشتاقان به رشته‌های فنی از هنرستان دور شوند و در مسیری حرکت کنند که اصلا مورد علاقه‌شان نبوده است. مهمترین پیامد این علاقه پایین در رشته تحصیلی، باعث عدم رغبت برای کار و در نتیجه بیکاری و یا پایین بودن انگیزه در سطح جامعه می‌شود.
بنابراین چه بهتر که دانش‌آموزان با علاقه و انگیزه رشته تحصیلی خود را فرای کلیشه‌های موجود در فضای خانواده‌ها انتخاب کنند و خانواده‌ها هم در این مسیر مشوق آن‌ها باشند. همان‌طور که گفتیم در انتخاب بین هنرستان یا دبیرستان، هیچ‌کدام بر دیگری برتری ندارند، در این بین فقط انگیزه و علاقه دانش‌آموزان است که باید در انتخاب آن‌ها تاثیرگذار باشد.

دریافت مشاوره و راهنمایی از مشاوران مدارس استارتاپی رکاد

بسیاری از دانش‌آموزان هستند که برای این انتخاب دچار سردرگمی می‌شوند پس چه بهتر که قبل از این انتخاب کارهایی از قبیل مشاوره گرفتن و تست استعدادیابی دادن انجام شود. خوشبختانه در مدارس استارتاپی رکاد، برنامه‌ریزی دقیقی برای رغبت‌سنجی و شناسایی علایق دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با شعب مختلف مدارس استارتاپی رکاد تماس بگیرید.

سخن پایانی

انتخاب رشته و تصمیم‌گیری برای ادامه تحصیل در بین هنرستان یا دبیرستان کار سخت و پیچیده‌ای است. به همین دلیل اولیا و دانش‌آموزان در هنگام انتخاب رشته باید از مشاوران خِبره در این زمینه کمک بگیرند. ما در هنرستان رکاد با اتکا به تجربه چندین ساله خود، سعی داریم که در این مسیر همراه شما باشیم و شما را برای رسیدن به اهداف‌تان یاری کنیم.

به همین منظور ما سعی داریم تا بسیاری از مواردی که گاهی برای بسیاری از دانش‌آموزان مبهم است راتوضیح دهیم، از حل سردرگمی ها برای انتخاب هنرستان یا دبیرستان گرفته تا منتورینگ دقیق برای شما، و همه این‌ها با این هدف است که شما بتوانید به انتخاب آگاهانه‌تری دست بزنید؛ پس اگر سوالی دارید یا قصد ثبت نام دارید به وب‌سایت رکاد مراجعه کنید. مشاوران ما همواره آمادگی پاسخگویی به سوالات شما هستند: 05137269700