مهارت های برتر سال 2025

آشنایی با 10 مهارت برتر در سال 2025

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مجمع جهانی اقتصاد به‌صورت سالیانه به بررسی مهارت‌هایی میپردازه که تسلط به اون‌ها به کارکنان یا مدیران شرکت‌ها کمک میکنه تا در موقعیت شغلی خودشون موفق‌تر ظاهر بشن. آشنایی با 10 مهارت برتر در سال 2025 به دانش‌آموزان و نوجوانان کمک میکنه تا از دوران تحصیل، توانایی‌هاشون رو برای آینده شغلی بهتر تقویت کنن.
باید توجه داشت که بسیاری از مهارت‌های برتر، مرتبط با مهارت‌های فنی نیستن، بلکه ارتباط نزدیکی با مهارت‌های نرم مثل توانایی حل مسئله، کار گروهی، رهبری، تفکر خلاق و… دارند.

چرا باید به بررسی لیست مهارت برتر به‌صورت سالیانه بپردازیم؟

در سال‌های آینده، شاهد تغییرات گسترده‌ای در استفاده از فناوری‌های سطح بالا (High Tech) مانند هوش مصنوعی (AI)، بلاکچین (Blockchain)، اینترنت اشیا (IoT) و.. در کنار مباحثی همانند اتوماسیون، دیجیتالیزاسیون (دیجیتالی شدن) و.. خواهیم بود.

تمامی این تغییرات باعث میشن تا مسیر شغلی افراد دچار تغییر جدی شده و اونها مجبور به پذیرش نقش‌های شغلی جدیدی بشن. از همین‌رو دانش‌آموزان در حال حاضر باید بر روی مهارت‌های فنی و مهارت‌های نرمی تمرکز کنن که بر روی آینده شغلی تاثیر به‌سزایی میگذارن. در حالی که از بین رفتن برخی از مشاغل، دغدغه‌های اجتماعی رو ایجاد کرده، اما تقویت مهمترین مهارت برتر در نوجوانان یا جوانان موجب میشه تا اونها امکان رسیدن به مشاغل عالی رو داشته باشن.

10 مهارت برتر در 2025

10 مهارت برتر در سال 2025

لیست زیر شامل مهارت‌های برتری هستش که تسلط به اونها در سال 2025 باعث تغییرات جدی در کسب‌وکار و فعالیت‌های شغلی افراد میشه. حتما میتوان گفت تسلط به چنین مهارت‌هایی بر روی توسعه فردی و زندگی شخصی نیز تاثیر میگذاره:

1- تفکر تحلیل و نوآوری

در دنیای پیچیده امروزی تسلط به تفکر تحلیلی (Think Analytically) اهمیت زیادی داره. آنالیز مسائل مختلف و ارتباط اونها با یکدیگر، به حل چالش‌ها و یافتن راه‌حل‌های نوآورها کمک میکنه. تفکر تحلیلی مهارتیه که با تمرین و تلاش میتونین به اون برسین و در شغل یا فعالیت‌های اجتماعی از اون استفاده کنین.

2- یادگیری فعال و راهبردهای یادگیری

شاید عجیب باشه که در سال 2025 “باید یاد بگیریم که چگونه یاد بگیریم” یک مهارت مهم و کلیدی محسوب میشه. یادگیری فعال (Active Learning) از مهارت‌های برتری محسوب میشه که در سالیان آینده از اون بیشتر میشنویم.

هر متخصص منابع انسانی میدونه که برنامه‌های آموزشی همیشه نتایج یکسانی ندارن. زیرا افراد از شیوه‌های مختلفی برای یادگیری استفاده میکنن. بسیاری از کسب‌وکارهای خلاق و پیشرو برای آموزش مفاهیم به سرمایه‌های انسانی‌شون از یادگیری غیر رسمی و مشارکت دادن افراد در پروژه‌ها برای آموزش استفاده میکنن.
یادگیری فعال مفهومیه که سیستم‌های آموزشی، مدارس پیشگام و دانش‌آموزان مستعد از اون میتونن برای رشد در مسیر تحصیلی و شغلی استفاده کنن.

3- حل مسائل پیچیده در لیست برترین مهارت های برتر

تعجبی نداره که همچنان در سال 2025 حل مسئله (Problem Solving) یک مهارت برتر محسوب بشه. چون افزایش پیچیدگی مسائل در کسب‌وکارها موجب میشه تا افرادی که توانایی درک مسئله و حل اون رو دارن از موفقیت بیشتری برخودار بشن. ابزارهایی مانند گیمیفیکیشن (Gamification) به افراد خلاق کمک میکنه تا متفاوت فکر کنن و مسائل خودشون رو به‌سادگی حل کنن.

4- تفکر انتقادی مهارت برتر در سال 2025

مهارت تفکر انتقادی (Critical Thinking) از جمله توانایی‌های هستش که باید اون رو در بین نسل جوان و به‌خصوص دانش‌آموزان پرورش داد. تفکر انتقادی باعث میشه تا به مسائل متفاوت نگاه بشه و راهکارهایی مورد استفاده قرار بگیرن که تا حالا مورد توجه نبودن. دانش‌آموزی که به ابزار تفکر انتقادی مسلط باشه، تمامی نقاط موجود رو به هم وصل میکنه تا به یک مسیر منطقی و جدید برسه که تاکنون توسط بقیه دیده نشده.

5- خلاقیت، اصالت و ابتکار

اگر چه مفاهیمی مثل خلاقیت (Creativity) و ابتکار (initiative) در چند سال گذشته هم مورد توجه بودن، ولی اینکه خلاقیت به‌صورت آموزشی در افراد نهادینه بشه، موضوعی جدید محسوب میشه. خلاقیت چیزی نیست که در لحظه اتفاق بیفته، برای تسلط به این مهارت برتر باید از دوران نوجوانی به تمرین خلاقیت بپردازین. افرادی که خلاق هستن و خلاقانه فکر میکنن، از سایر افراد جامعه یک گام جلوتر بوده و شانس بیشتری برای موفقیت دارن.

6- رهبری و نفوذ اجتماعی مهمترین مهارت برتر در 2025

مفاهیمی مثل رهبری (Leadership)، کار گروهی (Team Work) و نفوذ اجتماعی (Social Influence) از موضوعاتی هستن که در آینده بر روی موفقیت کسب‌وکارهای تجاری و همچنین عملکرد مدیران و کارکنان تاثیر میگذارن. راهبر بودن (Leader) در کسب‌وکار و توانایی هدایت دیگران موضوعی تصادفی نیست.
افرادی که دارای شخصیت کاریزماتیکی هستن از نوجوانی برای رسیدن به چنین شخصیتی به تجربه کردن میپردازن و هیچ‌وقت از تمرین و ممارست دست نمیکشن. رهبران در یک شب به این جایگاه نمیرسن؛ بلکه با تلاش چندین ساله و یادگیری مستمر ساخته میشن.

7- توانایی استفاده از فناوری، نظارت و کنترل

مهارت برتر ارتباط تنگاتنگی با فناوری داره. آشنایی با فناوری‌های روز و یادگیری نحوه استفاده از اونها موجب میشه تا موقعیت شغلی متفاوتی در اختیار نوجوانان قرار بگیره. امروزه شاهد موفقیتای دانش‌آموزا و نسل زدی‌ها در خیلی از کسب‌وکارهای استارتاپی هستیم. موفقیت دانش‌آموزان در کسب‌وکارهای پیشرو بیشتر به علت توانایی اونها در استفاده از فناوری‌های پیشرفته هستش.

8- طراحی و برنامه‌نویسی فناوری

فناوری‌های در دست استفاده بشر به شکل فزاینده‌ای در حال رشد هستن. در چنین شرایطی افرادی دارای مهارت برتر بوده که بتونن در این فناوری‌ها تغییر ایجاد کنن و برحسب شرایط خودشون از اونها استفاده کنن. سفارشی‌سازی فناوری با توانایی برنامه‌نویسی و خلق ایده‌های جدید امکان‌پذیر میشه.

9- انعطاف‌پذیری، تحمل استرس و تاب‌آوری

جهان جدید علی‌رغم تمامی مزایایی که داره، استرس و نگرانی زیادی رو ایجاد میکنه. یک دانش‌آموز برای موفقیت در زندگی شخصی یا حرفه‌ای خودش باید مهارت‌های برتری مانند تاب‌آوری (Resilence)، تحمل استرس و انعطاف‌پذیری (Flexibility) رو در مقابل تغییرات داشته باشه. افزایش توانایی تحمل فشار و غلبه بر استرس در جوانان باعث میشه تا اونها در استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوآور که رشد سریعی دارن و البته با ابهام زیادی هم روبه‌رو میشن، عملکرد عالی داشته باشن.

10- توانایی استدلال و ایده‌پردازی

آینده در اختیار ایده‌پردازن هستش. ایده‌پردازی مهارت چند دهه آینده محسوب میشه. اینکه فردی توانایی درک دیگران رو داشته باشه و در کارگاه‌های ایده‌پردازی و طوفان فکری نقش سازنده‌ای رو برعهده بگیره، موجب میشه تا او شانس بیشتری برای رشد و توسعه فردی و کسب‌وکاری داشته باشه.

استفاده از 10 مهارت برتر در آموزش دانش‌آموزان هنرستان استارتاپی رکاد

در هنرستان پسرانه رکاد و همچنین هنرستان استارتاپی دخترانه رکاد تلاش میشه تا هر ساله به بررسی ترندهای روز در زمینه مهارت برتر پرداخته بشه. این مهارت‌ها در طول سال توسط مدرسین، کادر آموزشی و منتورهای با تجربه در مدارس استارتاپی رکاد به دانش‌آموزان ارائه میشه تا اونها بتونن در مسیر تحصیلی خودشون از اونها استفاده کنن.
یادگیری این مهارت‌ها در دوران تحصیل و نهادینه شدن اونها باعث میشه تا نوجوان در دوران دانشگاه و سپس در محیط‌های کاری از این مهارت‌ها به‌درستی استفاده کنه.

سخن پایانی

نگاهی به مشاغل آینده نشون میده، افرادی که قصد دارن تا در شغل یا زندگی شخصی موفق باشن باید به سراغ مهارت‌های برتر بروند. مجمع جهانی اقتصاد به‌صورت سالیانه ترندهایی رو از مهارت برتر معرفی میکنه.
هنرستان استارتاپی رکاد با توجه به رویکرد مسئله‌محور در آموزش‌های نوین تلاش داره تا این مهارت‌های برتر رو در قالب دوره‌های مهارت نرم (Soft Skill) و همچنین جلسات منتورینگ و کوچینگ به دانش‌آموزان ارائه دهد. یادگیری مهارت‌های نرم نقش به‌سزایی در آینده تحصیلی و شغلی دانش‌آموزان رکادی داره. این مهارت‌ها کمک میکنه تا اونها در زندگی شغلی و زندگی شخصی‌شون موفق‌تر از سایرین عمل کنن.

ثبت نام درهنرستان رکاد
ثبت نام درهنرستان رکاد

منبع: این مقاله برداشتی آزاد از فروم مجمع جهانی اقتصاد و وب سایت آموزشی توترا است.