هنرستان استارتاپی مشهد

رکاد اولین هنرستان استارتاپی مشهد و کشور

استارتاپ (Startup) سازمان‌های نوپا و تازه تاسیس هستند که محصول یا خدمتی را به کمک فناوری‌های سطح بالا (High Tech) توسعه می‌دهند و در کمترین زمان آن را به بازار عرضه می‌کنند تا بخشی از نیاز افراد جامعه را برطرف کنند. نوآوری و خلاقیت دو ویژگی مهم در استارتاپ‌هاست. همچنین آن‌ها باید توانایی مقیاس‌پذیری و برطرف نمودن ابهام‌ها را داشته باشند.

با توجه به این خصوصیات اولین هنرستان استارتاپی مشهد تاسیس شد تا به جوانان متعهد و باانگیزه اصول فعالیت در استارتاپ‌ها را بیاموزد. مسئله‌یابی، نیازسنجی، تدوین بوم کسب و کار، طرح توجیه‌ای، ارائه راهکار، جذب سرمایه یا سرمایه‌گذار، مذاکره، طراحی محصول (سایت یا نرم‌افزار) و… از موضوعاتی هستند که در رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی به آن تاکید زیاد می‌شود تا دانش‌آموزان به بهترین شکل با مفهوم استارتاپ آشنا شوند.

رکاد اولین و تنها هنرستان استارتاپی مشهد و کشور

رکاد اولین هنرستان استارتاپی کشور و مشهد

شروع کار رکاد با برگزاری رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی بود. در این رویدادها که با استاندارد استارتاپ ویکند برای دختران و پسران برگزار می‌شدند به دانش‌آموزان این فرصت داده می‌شد تا در یک همایش دو یا سه روزه، ایده‌ای را مطرح کنند و به بررسی آن از زوایایی مختلف و روش اجرا بپردازند.

منتورهای فعال در رکاد سعی می‌کردند تا به دانش‌آموزان کمک کنند تا مسئله را از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار دهند. هر چند رویدادهای دانش‌آموزی رکاد، جنبه کوتاه مدت داشت اما در همین زمان کم هم زمینه لازم را برای فعالیت بسیاری از علاقه‌مندان فراهم می‌آورد. در سالیان گذشته بسیاری از دانش‌آموزان نوجوانی که در رویدادهای رکاد شرکت نمودند، توانسته‌اند یا کسب و کار خودشان را راه‌اندازی کنند یا در استارتاپ‌ها و شرکت‌های خلاق به فعالیت بپردازند.

جرقه شکل‌گیری رکاد به‌عنوان اولین هنرستان استارتاپی مشهد

از آنجایی که برگزارکنندگان رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی در رکاد، خودشان از پرسنل و معلمین آموزش و پرورش بودند که تجربه فعالیت آموزشی با نوجوانان را داشتند، ایدۀ راه‌اندازی اولین هنرستان استارتاپی کشور در شهر مشهد به ذهن آنان رسید.

باید توجه داشت که استارتاپ (Startup) در این دوران مفهومی جدید و ناشناخته برای بسیاری از نوجوانان بود. به‌خصوص نوجوانان و جوانان دانش‌آموز با آن آشنایی کافی نداشتند. اما برگزاری رویدادهای دانش‌آموزی رکاد و همچنین تاسیس هنرستان استارتاپی پسرانه رکاد (و بعدها دبیرستان دخترانه رکاد با رویکرد استارتاپی) موجب شد تا ظرفیت لازم برای آشنایی دانش‌آموزان با مفاهیم استارتاپی، کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کارهای خلاقانه افزایش یابد.

چرا شتابدهی جوانان مهم است؟

اهمیت رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی

رکاد به‌عنوان اولین هنرستان استارتاپی در کشور، رسالت اصلی خود را بر شتابدهی جوانان گذاشته است. شتابدهنده (Accelerator) موسساتی هستند که توسط مشاوران یا کارآفرینان باتجربه تاسیس می‌شوند و به افراد یا شرکت‌های نوپا برای طی کردن مسیر رشدشان کمک می‌کنند. بسیاری از شتابدهنده‌ها به‌جای تمرکز بر شرکت‌ها بر سرمایه‌های انسانی تمرکز می‌کنند تا با رشد دادن آن‌ها، سازمان‌هایی پویا و خلاق را ایجاد کنند.

شتابدهی جوانان و دانش‌آموزان اهمیت زیادی دارد. زیرا موجب می‌شود تا آن‌ها سریع‌تر اهداف شغلی خوشان را شناسایی کنندو یک مسیر شغلی (Career Path) مناسب را انتخاب کنند. در رکاد سعی می‌شود با ارائه مشاوره‌های تخصصی، برگزاری آزمون‌های شخصیت‌شناسی و رفتارشناسی و… هدایت تحصیلی مختص به هر دانش‌آموز ارائه شود تا آن‌ها فرصت ایده‌آل برای رسیدن به موفقیت را داشته باشند.

رویکرد آموزشی متمایز در اولین هنرستان استارتاپی مشهد

رویدادهای کارآفرینی رکاد با رویکرد مسئله محور

رویکرد استارتاپی یا رویکرد کارآفرینی در آموزش مدارس موجب می‌شود تا دانش‌آموزان با تفکری خلاقانه‌تر به مسائل پیشروی خود توجه کنند. ایجاد ذهن باز (Open Mind) در نوجانان از سنین 15، 16 سالگی؛ زمینه را برای حل مسائل مختلف توسط آنان فراهم می‌آورد. داشتن تفکر انتقادی در نوجوانان کمک زیادی می‌نماید تا آن‌ها به مسائل با دیدی متفاوت نگریسته و ایده‌های جدیدی را اجرا کنند.

هنرستان استارتاپی رکاد در مشهد تلاش دارد تا در کنار آموزش‌های مهارتی و عملی مطابق با سرفصل‌های آموزش و پرورش، مهارت‌های مورد نیاز آنان در بازار کار را هم ارائه نماید تا فرصت اشتغال بیشتری داشته باشند.

آموزش انواع زبان‌های برنامه‌نویسی، مهارت‌های طراحی سایت، فتوشاپ، افترافکت، پریمیر، دیجیتال مارکتینگ، سئو، عکاسی و فیلمبرداری، صدابرداری و تولید پادکست و… به دانش‌آموزان در طول دوره سه ساله هنرستان، آن‌ها را آماده ورود به بازار کار می‌نماید.
از سویی دیگر در کنار مهارت‌های سخت و فنی، در رکاد به دانش‌آموزان مهارت‌های نرم (Soft Skills) نیز آموزش داده می‌شود تا آن‌ها در شرایط محیط کار بهترین عملکرد را داشته باشند.

کوچینگ در هنرستان استارتاپی رکاد مشهد

تفاوت عمده رکاد با سایر هنرستان‌ها به‌عنوان اولین هنرستان استارتاپی در کشور و شهر مشهد برگزاری جلسات کوچینگ است. در این جلسات یک منتور (Mentor) که تجربه بالای آموزشی دارد یا کوچ (Coach) سعی می‌کند تا با بررسی مسائل دانش‌آموزان به آنان راهنمایی‌های لازم را ارائه نماید. دانش‌آموزان در جلسات کوچینگ این فرصت را دارند تا با صحبت‌هایی که با منتور و کوچ می‌نمایند، ایده‌های استارتاپی و کارآفرینانه خودشان را مورد ارزیابی قرار دهند و به اصلاح مسیر بپردازند.

چرا باید به انتخاب هنرستان استارتاپی در مشهد بپردازیم؟

تحصیل در هنرستان استارتاپی مشهد، همانند سایر هنرستان‌های فنی‌وحرفه‌ای یا کار و دانش است. زیرا سرفصل‌های مصوب آموزشی در آن مطابق برنامه‌های آموزش و پرورش است. اما رویکرد استارتاپی در هنرستان رکاد مشهد با انتخاب مدرسین آشنا به چنین فضاهایی رقم می‌خورد.
همچنین ارائه مباحث استارتاپی، مهارتی و مدیریت کسب و کار در دوره‌های آکادمی رکاد و فوق برنامه‌ها موجب می‌شود تا دانش‌آموزان توانایی بیشتری برای راه‌اندازی کسب و کار شخصی‌شان، فعالیت‌های فریلنسری یا کارمند موفی بودن در استارتاپ‌ها را داشته باشند.

آمار اشتغال بالای هنرستان پسرانه استارتاپی رکاد در مشهد، گواه خوبی بر کارایی اینگونه شیوه‌های آموزشی است.

سخن پایانی

هنرستان استارتاپی مشهد، رویکرد آموزشی متفاوتی است که توانسته نتایج خوبی را برای دانش‌آموزان رقم بزند. در هنرستان استارتاپی رکاد تلاش می‌شود تا با استفاده از مدرسین مجرب و عوامل اجرایی باتجربه در کنار کوچ و منتورهای دلسوز به دانش‌آموزان کمک شود تا مفاهیم ضروری را بیاموزند و آمادگی لازم برای ورود به فضای شغلی و تاثیرگذاری بر کسب و کارها را پیدا کنند.